Peçete Katlama Tarifleri

Awesome Image

Peçete Katlama Tarifleri

Peçete Katlama Tarifleri

Yemek pişirmek kadar sofraya sunum güzelliği kazandırmak da bir sanattır. Evinize özel misafirleriniz davetliyse hazırladığınız masadaki yemekler kadar sofranın görselliği de önemlidir. Yemeğin sunumu, yalnızca sofra kurulumu, tabak bardak seçimi, kaşık, çatal ve bıçağın kalitesi değildir. Peçete, yemek sofrasına nezaket katan ve estetik kazandıran değerli bir objedir. Kumaş veya kâğıttan yapılan renkli, desenli baskılı peçete sofra geleneğimizin vazgeçilmez bir desenidir.

Elimizi temiz tutmak ve sofrada nazik davranmak için kullanılan peçeteler için yeni katlama yöntemleri ve sanatları geliştirilmiştir. Yemeğin nezih bir ortamda geçmesi için çeşitli peçete katlama yöntemi kullanılır. Seçilecek olan katlama modelleri günün veya faaliyetin amacına göre değişebilir. Doğum günü, yılbaşı kutlaması, iş yemeği ve düğün merasimi için farklı modeller hazırlanır. Ayrıca, değişik amaçlarla düzenlenen tüm davetlerde davetin niteliğine göre özel peçete katlama tasarımı yapılır.

Özel davetlerinize keyif ve mutluluk katmak için küçük dokunuşlar ile tüm dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz. Bulunduğu ortama yeni bir ahenk kazandıracak, misafirlerinizi mutlu edecek, kumaş ve kâğıt baskılı peçeteleriniz için size özel katlama tarifleri hazırladık. Peçetelerinizi, aşağıda hazırlanan çok kolay tarif ve pratik yöntemlerle katlayabilirsiniz.

1. Papyon modeli adı verilen peçeteler ile sofranıza renk katar. Yapımı çok kolay ve zamanınızı almaz. Bu şekilde katlayabilmek için;

     - Peçete dikdörtgen şeklinde katlanır,

     - Tam ortasından tercih edilen renkte kurdele geçirilir ve

     - Tercihe bağlı olarak bağlama işlemi için renkli lastik ve ip kullanılır,

     -  Hayal gücüne bağlı eklemeler de yapılabilir.

 

2. Kalp şeklinde hazırlanan baskılı peçeteler ile sofranıza güzellik katabilirsiniz.

İlk önce peçete tamamen açılır,

Sonra iki köşesi üçgen şeklinde katlanır,

Şekilde gösterildiği gibi tam çizgiye denk gelecek şekilde yanlardan iki köşesi katlanır,

Alt resimde gösterilen şekilde katlama yerinden sağ ve sol yanı içe bükülür,

Arkada kalan büyük kenarı arkasına katlanır,

Kalp şekline gelmesi için köşelere küçük küçük katlamalar yapılır.

 

3. Çok çabuk yapılabilen Akordiyon katlama modeli ile şık bir görünüm elde edilir. Bu katlama modeli ile resimde tarif edilen yöntemi izleyerek peçetenize akordiyon görünümü kazandırabilirsiniz.

 

4. Çatal, kaşık ve bıçakları yerleştirmek için cep peçeteyi kısa süre içinde kolayca yapabilirsiniz.

 

5. Sade Katlama Yöntemi ile masa düzeni için hem sade hem de zevkli peçete katlaması yapılabilir. Bu modern görünümlü yöntem ile peçetelerde çatal ve bıçak aynı cepte sunulur. Fotoğrafta gösterilen peçete katlama tarifiyle kolayca yapabilirsiniz.

 

6. Özel dokunuşlar sayesinde peçete ile yaprak görüntüsü oluşturabilirsiniz. 8 aşamada kolay parmak hareketleri ile peçetenizi masada yaprak şeklinde sergileyebilirsiniz. Görseli dikkatli bir şekilde takip ederek yaprak modeli elde edebilirsiniz.

 

7. Masada bulunanlara bir mesaj iletmek amacıyla Zarf şeklinde katlanan baskılı peçeteler kullanılır. Zarf peçete katlama modeliyle dost ve arkadaşlarınıza özel mesajlar iletebilirsiniz. Şekilde belirtilen adımları takip ederek güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

8. Tavşan kulağına benzer şekilde eğlenceli sofra sunumu hazırlayabilirsiniz. Masada renkli bir ortam sağlamak ve sofraya ayrı bir neşe katmak için peçetenizi Tavşan kulağı gibi katlayabilirsiniz. Bu model için resimdeki katlama adımlarını izleyebilirsiniz.

 

9. Doğum günü ve yılbaşı gecelerine özel bu tasarım ile sevdiklerinize küçük ama değerli hediyeler hazırlayabilirsiniz. Peçetenin ortasındaki boşluğa çok küçük hediyeler yerleştirmek misafirlerinizi mutlu edecektir. Katlama modelini öğrenmek için fotoğraftaki adımları takip edebilirsiniz.

 

10. Dostlarınız için yapılan tüm hazırlıkların son aşamasında peçetenizle masanıza bir güzellik daha ekleyebilirsiniz. Size özel hazırlanan görseli sırayla takip ederek katlayabilir ve misafirlerinize zevkle sergileyebilirsiniz.

 

Hiç vakit kaybetmeden Sonat Ajans’ın size özel hazırladığı peçete katlama tarifleriyle davetlerinizi renklendirebilirsiniz.

Paylaş